depresja poporodowa, psychoterapia, Uncategorized

Na czym polega psychoterapia?

Nie lubię tego pytania, bo mam kłopot żeby odpowiedzieć na nie sensownie i wyczerpująco. Zdecydowałam się na wpis ekspresowy – krótko, zwięźle i na temat.

Skąd mój kłopot z opowiedzeniem na czym polega psychoterapia? Jest to dla mnie wyjątkowy i zindywidualizowany proces i trudno opowiedzieć co się podczas niego dzieje. Ogólna definicja wydaje się oderwana od rzeczywistości, a wchodzenie w szczegóły tworzy zamęt.

Co się dzieje podczas psychoterapii?

Pierwsze spotkania to zwykle wywiad. Psychoterapeuta zadaje dużo pytań związanych z opisem problemu, z którym zgłasza się klient, historią życia, ważnymi relacjami.

Następnie wyznaczane są cele terapii – to nad czym wspólnie klient (pacjent) i psychoterapeuta będą pracować, to co klient chciałby osiągnąć, lub to co uznają jest konieczne dla poprawy jego samopoczucia czy lepszego funkcjonowania.

Etap pracy właściwej polega na rozmowie, dotyczącej emocji, przemyśleń, wydarzeń w życiu pacjenta i jego odwołań do źródeł w przeszłości (traum, bolesnych przeżyć, relacji z rodzicami). Tu w zależności od nurtu psychoterapeutycznego, w którym pracuje psychoterapeuta wygląda to nieco inaczej. Czasem oprócz rozmowy wprowadza się inne techniki (np. pracę z ciałem, dramę, czy ustawienia). Większość terapeutów w rozmowie wskazuje klientowi skąd pochodzą jego potrzeby emocjonalne, frustracje, pomaga zrozumieć wewnętrzne konflikty. Jednym z zadań psychoterapeuty jest takie odzwierciedlanie stanów pacjenta, żeby mógł lepiej siebie poznać i zrozumieć.

Czego psychoterapeuta nie robi?

  • nie doradza
  • nie daje gotowych rozwiązań
  • nie pociesza
  • nie ocenia klienta/pacjenta
  • nie dzieli się swoimi osobistymi opiniami
  • nie czyta w myślach

Z tym ostatnim punktem to tak, że często słyszę, że tylko na kogoś zerknę i już wszytko wiem. Ani na studiach, ani na specjalistycznych kursach psychoterapeutycznych nie uczą niestety tej trudnej sztuki.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s